Program Magazynowy

Zamienniki surowców przy procesie kompletacji produktów

Program LoMag pozwala na realizację procesu produkowania – kompletowania produktów na podstawie posiadanych w magazynie surowców. Umożliwia on również stosowanie zamienników surowców podczas kompletacji produktów.

Dzięki tej funkcji można tworzyć nowe produkty na bazie posiadanych surowców i łatwo kontrolować ich ilość w magazynie, by w porę zamówić zapas.

1. Definiowanie produktu

Aby zdefiniować produkt, konieczne jest jego odpowiednie oznaczenie. W tym celu otwieramy kartotekę z towarami, klikając w ikonę Kartoteka towarów. Następnie zaznaczamy konkretny produkt i klikamy Edytuj albo klikamy w niego dwa razy. Możemy też wyszukać go przez Wyszukiwarkę towarów. W naszym przypadku produktem jest sok jabłkowo-gruszkowy.

W otwartym okienku zaznaczamy opcję Produkt, co doda do listy zakładek nową pozycję – Surowce.

2. Definiowanie produktu

Aby zdefiniować surowce potrzebne do kompletacji danego produktu, należy wejść w zakładkę Surowce. Aby dodać konkretne surowce, klikamy Dodaj.

Następnie możemy dodawać surowce z listy towarów. Oznaczamy także ilość towaru potrzebną do wytworzenia danego produktu. W naszym przypadku dodajemy gruszki w ilości 5 kg i jabłka w ilości 5 kg, z których wyprodukowane zostanie 1 opakowanie soku. Dodanie produktów zatwierdzamy przyciskiem Zapisz.

3. Stosowanie zamienników surowców

Może zdarzyć się, że w magazynie brakuje określonych surowców do kompletacji danego produktu. W takiej sytuacji można zastosować ich zamienniki. W tym celu zaznaczamy konkretną pozycję, dla której chcemy użyć zamienników, i klikamy w przycisk Zamienniki. W naszym przypadku będą to jabłka.

Aby dodać konkretne zamienniki, klikamy Dodaj i w nowo otwartym okienku Wyszukiwanie wskazujemy je z listy i zatwierdzamy przyciskiem Wybierz. U nas są to jabłka czerwone i jabłka zielone. Następnie zamykamy okienko i zatwierdzamy edycję danych przyciskiem Zapisz.

3. Kompletacja produktu

Aby wyprodukować, czyli skompletować produkt, wchodzimy w menu Dokumenty i wybieramy opcję Kompletacje.

Tworzymy nową kompletację, klikając Dodaj. Otwiera się kolejne okienko Nowy dokument: Kompletacja. Program LoMag może automatycznie skompletować produkt z dostępnych surowców. W tym celu należy kliknąć pozycję Dodaj w sekcji Produkty i wybrać konkretny towar z listy. U nas jest to sok jabłkowo-gruszkowy.

Program pyta, czy dodać surowce produktu, co zatwierdzamy przyciskiem Tak. Jeśli nie ma podstawowego surowca, program wykorzystuje ustalone wcześniej zamienniki.

Gdy wszystko się zgadza, zapisujemy kompletację, klikając przycisk Zapisz. Następnie po odświeżeniu kartoteki magazynu możemy zobaczyć, że doszło w nim do wyprodukowania nowego towaru z istniejących surowców.


Instrukcje wdrożeniowe do LoMagInne instrukcje tematyczne - spis treści