Obsługa wybranych identyfikatorów zastosowań systemu GS1

Kody kreskowe są nieodzowną częścią współczesnego życia. Odgrywają ważną rolę we wszystkim, co robimy, w tym w robieniu zakupów, wysyłce i realizacji zamówień. Kody kreskowe są nieocenionym narzędziem w świecie biznesu. Przyspieszają proces realizacji zamówienia i pomagają ograniczyć liczbę błędów. Kod kreskowy GS1-128 może być łatwo odczytany przez wiele różnych urządzeń i jest stosowany niemal we wszystkich dziedzinach logistyki i transportu. Jest to doskonały sposób na śledzenie produktów i zapasów. Kody kreskowe umożliwiają przedsiębiorstwom przechowywanie i pobieranie danych o produktach takich jak oznaczenie partii produkcyjnej, data produkcji, masa towaru, data ważności, wymiary i wiele innych w prosty i szybki sposób.. Funkcjonalność obejmuje zarówno możliwość wydruku etykiet logistycznych z kodami EAN128 jak również parsowanie kodów na dokumentach magazynowych.

Identyfikatory GS1 zostały rozszerzone o identyfikatory zastosowań (IZ) - są to globalne identyfikatory GS1 oraz informacje o towarze w kodzie kreskowym np. Globalny Numer Jednostki Handlowej (GTIN). Lista takich globalnych identyfikatorów dostępna jest np. tutaj.

Oprogramowanie LoMag obsługuje poniższe identyfikatory zastosowań kodu GS1:

Dla przykładu przygotujemy kod kreskowy GS1 z szczególnym przeznaczeniem dla dokumentu PZ (), który będzie zawierał:

W celu zaprojektowania nowej, własnej etykiety GS1 należy uruchomić edytor etykiet w menu wybierajc . Następnie na pustą makietę projektową należy przeciągnąć , po czym otworzy się okno .

W oknie definiujemy identyfikatory zastosowań (IZ). W celu dodania pierwszego IZ klikamy w a następnie z pola wybieramy .

Następnie dla naszego IZ przypisujemy odpowiednią kolumnę z programie LoMag. Dla IZ 00 może to być kod kreskowy odpowiadający za identyfikację produktu. Przypisanie kolumny do kodu IZ potwierdzamy przyciskiem , a następnie możemy przejść do definiowania kolejnego identyfikatora IZ na etykiecie GS1. Warto pamiętać, że kod kreskowy produktu musi być zgodny z globalnym identyfikatorem SSCC, czyli musi składać się z 18 cyfr. W przypadku braku takiej zgodności podczas wydruku pojawi się stosowny komunikat.

Przechodzimy do definiowania kolejnego parametru - IZ 17 - Maksymalna data trwałości - w tym celu dodajemy nowy identyfikator IZ i przypisujemy do niego kolumnę z data ważności. Może zdarzyć się, że lista kolumn będzie pusta, taj jak na poniższym przykładzie.

W przypadku pustej listy musimy włączyć odpowiednie pola w ustawieniach programu lub zdefiniować kolumny dedykowane (zostały opisane wcześniej w niniejszej instrukcji).

Dla naszego przykładu IZ 17 - Maksymalna data trwałości, możemy włączyć przeznaczoną do tego opcję w ustawieniach LoMag. Najpierw zapisujemy nasz szablon, a następnie przechodzimy do zakładki ustawień (), wybierając opcję i zaznaczając funkcję . W tym momencie program będzie obsługiwał numery serii i daty ważności.

Wracamy do naszego edytora szablonów, aby funkcja przeznaczona dla dokumentów PZ () zadziałała polecamy tym razem uruchomienie edytora etykiet z poziomu dokumentu magazynowego , gdzie w oknie wybieramy nasz wcześnie zapisany szablon i klikamy w .

Po wczytaniu naszego szablonu, klikamy w etykietę GS1, a następnie z lewej strony przy identyfikatorach zastosowania klikamy z ikonkę . Wrócimy do okna dodawania identyfikatorów IZ ().

Dodając pozycję IZ 17 - Maksymalna data trwałości jesteśmy w stanie teraz dodać pozycję z datą ważności.

Na koniec w podobny sposób postępujemy z ostatnim elementem 310 - Miary handlowe - Waga netto (kg). IZ 310 ustawiamy na "ilość". Jednostka towaru powinna być wyrażona w kilogramach (kg). Dla kolumny ilości możemy jeszcze określić pole w którym definiujemy wielkość z dokładnością po przecinku, przykładowo dla dokładności do setnej wielkości po przecinku określamy pole "2", a więc etykieta z taką dokładnością będzie zawierała 2 liczy po przecinku, na przykład wartość 1,23 kg (dla wartości z zerową dokładnością będzie to po prostu 1kg).

Przykładowy kod z wybranymi identyfikatorami zastosowań, powinien prezentować się następująco:

Poniżej przykład wygenerowanej etykiety dla dokumentu .

4. Odczytywanie kodów w systemie Windows i w aplikacji Android.

Kody kreskowe w każdej chwili możemy odczytać w programie magazynowym LoMag co pomoże przyspieszyć i zautomatyzować proces magazynowania.

Powyższy kod kreskowy w postaci numerycznej bez nawiasów (00590154586012218731172211303100000001) możemy wkleić do pola i nacisnąć Enter. Oczywiście możemy też odczytać kod sprzętowym czytnikiem kodów podczas dodawania towaru na dowolny dokument np. dodając towar na .

Po odczytaniu kodu kreskowego czytnikiem (lub wklejeniu) wszystkie pola zawarte w kodzie kreskowym automatycznie się uzupełnią jak poniżej.

Czytniki kodów kreskowych zwykle po kodzie wysyłają ENTER co pozwala na szybkie wprowadzanie danych do formularzy. Jeszcze bardziej efektywne przy etykietach rozszerzonych o identyfikatory zastosowań (IZ) będą profesjonalne kolektory i czytniki danych lub smartfony z systemem Androida, które integrują się z oprogramowaniem magazynowym LoMag Windows za pomocą aplikacji "LoMag MSSQL" ze sklepu Google Play. Urządzenia te pozwalają nam na skanowanie i automatyczne odczytywanie kodów kreskowych, QR i innych.

Aby przekształcić nasz telefon w pełni funkcjonalny czytnik kodów, a następnie zeskanować naszą etykietę musimy pobrać aplikację ze sklepu Play klikając tutajJednocześnie należy skonfigurować połączenie aplikacji Android z bazą LoMag - jak to zrobić zostało opisane w instrukcji pt. LoMag dla systemu Android działający online z bazą SQL przez WiFi (lub 3G/4G/LTE)

Gdy mamy już poprawnie skonfigurowane i połączone nasze aplikacje, na urządzaniu z systemem android tworzymy nowy, dowolny dokument magazynowy, a następnie klikamy dodaj towar. Poniżej przedstawiamy przykład dla wydania magazynowego.

W poniższym oknie dodawania produktu na dokument klikamy w ikonkę skanera kodów (). Aparat naszego urządzenia zostanie uruchomiony i będziemy w stanie zeskanować kod naszej etykiety – potwierdzamy przyciskiem "Skanuj". Po poprawnym odczytaniu kodu wszystkie zawarte informacje w etykiecie zostaną odczytane.

Uwaga. Kody kreskowe rozszerzone o identyfikatory zastosowań (IZ) mogą nie zostać odczytane jeżeli wielkość etykiety jest zbyt mała, dlatego warto zadbać o duże etykiety zwłaszcza przy zastosowaniu kilku identyfikatorów IZ na jednej etykiecie.

Program poradzi sobie również w identyczny sposób z kodami w postaci QR.